Jak psycholog może pomóc osobie chorej na depresję? - standy-reklamowe.com.pl

Jak psycholog może pomóc osobie chorej na depresję?

Depresja to choroba, która coraz częściej występuje w polskim społeczeństwie. Jednocześnie przeciętna osoba wie o tej chorobie zdecydowanie za mało. Warto więc upowszechniać wiedzę na temat depresji, aby każdy zagrożony tym schorzeniem mógł w porę odpowiednio zareagować.


Na czym polega depresja?


Depresja to choroba, której głównym objawem jest obniżony nastrój. Ponadto osoby cierpiące na depresję mają zaburzony apetyt, problemy ze snem, są płaczliwe, smutne, rozdrażnione. Bardzo charakterystycznym objawem depresji jest także wczesne budzenie się rano bez możliwości zaśnięcia i gorsze samopoczucie w pierwszej części dnia. W rozpoznaniu depresji może pomóc dobry psycholog lub lekarz psychiatra. Wstępnie można też zrobić sobie specjalny test, dostępny w Internecie, gdzie po odpowiedzi na kilkanaście pytań możemy sprawdzić, jak nasilona jest nasza depresja.


Jakie wsparcie może zaoferować psycholog?


Osoby cierpiące na depresję są leczone przez lekarzy psychiatrów oraz bardzo często kierowane są także na psychoterapię. Przy najlżejszych przypadkach zazwyczaj wystarcza jedynie dobry psycholog, który nakieruje daną osobę na zmiany, jakie powinna ona wykonać w swoim życiu. Zdecydowanie jednak najczęściej łączy się przyjmowanie leków antydepresyjnych z udziałem w psychoterapii. Depresja z reguły ma swoje przyczyny takie jak: utrata kogoś bliskiego, problemy finansowe, zdrowotne, emigracja czy bezrobocie. Do depresji bardzo często przyczyniają się także kompleksy, niska samoocena czy brak asertywności. Dobry psycholog to ktoś, kto pomoże danej osobie zrozumieć jej konflikty wewnętrzne. Celem udziału w terapii jest wypracowanie mechanizmów zachowań, dzięki którym dana osoba będzie mogła polepszyć swoje funkcjonowanie w codziennym życiu. Będzie to także dobra okazja do tego, by lepiej poznać swoje słabe i mocne strony. psycholog pomoże pacjentowi także odszukać jego największe talenty i predyspozycje. Terapia może więc pomóc pacjentowi nie tylko na polu prywatnym ale także i zawodowym.

Słowa kluczowe:psycholog,