Roztaczanie otworów - jak robić to mądrze i dokładnie?

Problemy z dokładnością roztaczania otworów w przedmiotach o małej sztywności towarzyszy ludziom od zawsze. Rosnące wymagania w połączeniu z zmniejszoną materiałochłonnością części prowadzi do zwiększenia części o małej sztywności. Przykładem tego typu konstrukcji jest tuleja cienkościenna. Z uwagi na problem roztaczanie otworów powinno być wykonywane przy udziale nowoczesnych metod produkcji. Zanim przejdziemy do omawiamy nowoczesnych metod skupimy się na problemach tradycyjnego roztaczania.
Tradycyjne roztaczanie otworów - problemy
Tradycyjne roztaczanie otworów wymaga użycia obrabiarki. Proces obróbki materiałów o niskiej sztywności może odbywać się przy pomocy obrabiarek. W czasie tego procesu może dojść do sytuacji, która wpływa na dokładność obrabianego przedmiotu. Zdarzenie to nazywamy graniastość powierzchni. Występuje wówczas, gdy osi trzpienia narzędzia nie pokrywa się z osią przedmiotu obrabianego.
Jest to duży problem, który wpływa na dokładność obrabianego przedmiotu. Aby roztaczani otworów było skuteczne. Wykorzystuje się różne rodzaje urządzeń o działaniu automatycznym.
Współczesne roztaczanie otworów - możliwości
Dokładniejsze roztaczanie otworów jest możliwe przy użyciu automatyzacji oraz modelu roztaczania dwuostrzowego wytaczadłem z przetwornikiem falowym. Na początek opowiemy o procesie roztaczania dwuostrzowego. Przy użyciu energii procesu skrawania uzyskuje się drgania wzdłużno-skrętne. Przy pomocy konturu wzdłużnego przemieszczanie się jest proporcjonalne do momentu skrętu danego przedmiotu. Dzięki czemu uzyskujemy duże lepsze otwory w urządzeniach typu tuleja cienkościenna.
Układ sterowania automatycznego wykorzystujący przetwornik falowy wpływa na stabilność struktury. Charakteryzuje się trzema obwodami sterowania: przy pomocy prowadnic odkształcających z funkcją wysunięcia, stabilizacji grubości warstwy skrawanej wzdłuż posuwu wzdłużnego oraz minimalizacji momentu skręcającego w napędzie ruchu głównego w funkcji prędkości skrawania.
Procesy tego typu ograniczają drgania.
Słowa kluczowe:roztaczanie otworów,